Między 22. a 26. kwietnia mieliśmy okazję spotkać się z uczniami szkół podstawowych oraz przedszkolakami w Kielcach i w Borkowie, a 20. kwietnia można nas było spotkać w Chęcinach.
Nasze stoisko odwiedzali uczestnicy II Świętokrzyskiego Pikniku Turystycznego z Gwiaździstym Rajdem Pieszym, zorganizowanego przez organizację Świętokrzyski Poziom Gór oraz Europejskie Centrum Edukacji Geologicznej Uniwersytetu Warszawskiego. Gości nie odstraszył nawet przelotny deszcz, a nasz namiot cieszył się sporym powodzeniem. Można było spróbować miodu, zerknąć na owady przez mikroskop, a przede wszystkim poszerzyć swoją wiedzę o pszczole miodnej i innych owadach zapylających.
W Publicznej Szkole Podstawowej im. Świętej Jadwigi Królowej w Borkowie czekali na nas wszyscy uczniowie – od przedszkolaków po 8-klasistów. Przeprowadziliśmy dla nich różnorodne zajęcia. Część dzieciaków poznawała przede wszystkim zagadnienia związane z pracą pszczelarza oraz charakterystyką pszczelej rodziny. Inne grupy odbyły warsztaty skoncentrowane na zmysłach owadów i innych zwierząt, w ramach których mogły sprawdzić na sobie, jak różne istotny odbierają świat. Kolejne grupy dowiedziały się, że wielu zwierząt i roślin, które uznajemy za straszne, wcale nie należy się bać, ponieważ stanowią one ważny element naszego ekosystemu.
Z niezwykle ciepłym przyjęciem spotkaliśmy się w Szkole Podstawowej nr 22 im. Generała Stanisława Maczka w Kielcach. W ciągu dwóch dni odwiedziliśmy wszystkie klasy, przeprowadzając zajęcia obejmujące 5 konspektów z naszego szerokiego wyboru tematów. Część uczniów dowiedziała się, jak wygląda specyfika pracy w pasiecie i sprzęt pasieczny, a także jaki jest podział ról w pszczelej rodzinie. Inni zapoznali się ze zwierzętami i roślinami powszechnie uznawanymi za straszne, ohydne lub zbędne i dowiedzieli się, jak istotną funkcję pełnią one w naszym ekosystemie. Kolejne grupy odbyły bazujące na naturze zajęcia sensoryczne, aktywizujące te zmysły, których na co dzień używamy rzadziej – węch, smak, dotyk i słuch, a także dowiedziały się o istnieniu szóstego i siódmego zmysłu u ludzi. Jeszcze inne dzieciaki dowiedziały się, jak być eko na co dzień – nawet kiedy nie skończyło się jeszcze podstawówki. Kolejne grupy zapoznały się z nieuczciwymi strategiami greenwashingu, stosowanymi przez firmy i dowiedziały się, jak je rozpoznawać i nie dać się na nie nabrać. Odjechaliśmy z poczuciem dobrze wykonanej pracy, bardzo wdzięczni za szczególnie miłą atmosferę.
Od października 2023 r. Fundacja Ekologiczna Pszczoła Musi Być realizuje projekt „Ochrona zwierząt zapylających. Ludzie i zapylacze – sprzymierzeńcy, nie konkurenci”, dzięki wsparciu Ministerstwo Klimatu i Środowiska , Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w formie dotacji w kwocie 106.995,04 zł. W ramach projektu prowadzimy zajęcia edukacyjne dla dzieci, młodzieży i dorosłych na terenie woj. świętokrzyskiego.