Jak z kwiatu rozwija się owoc? Którym zwierzętom zawdzięczamy tę tajemniczą przemianę? Gdzie mieszkają zapylacze i jakie mają zwyczaje? Tajniki owadów zapylających poznawali 26. października podopieczni Przedszkola Sióstr Salezjanek w Kielcach.
Konspekt „Zapylacze, pszczoły, pszczelarze” dostarcza dzieciom mnóstwa cennych informacji w ciekawej i przystępnej formie. Stawiamy na integrację sensoryczną, dlatego większości pomocy naukowych można dotknąć , a nawet je powąchać . Cenne są dla nas również osobiste doświadczenia dzieci, dlatego chętnie słuchamy ich historii o spotkaniach z prezentowanymi owadami. Nie inaczej było w Przedszkolu Sióstr Salezjanek.
Maluchy miały okazję zaprzyjaźnić się z modelami owadów, zajrzeć do domku dla zapylaczy i do ula, a także poznać różnicę w zapachu pomiędzy miodem , pyłkiem pszczelim a woskiem i zobaczyć świat spod osłony pszczelarskiego kapelusza.
Dzieciaki okazały się wyjątkowo inteligentne i dociekliwe, a przy tym uważne i grzeczne. To w dużym stopniu zasługa ich oddanych, spokojnych i pozytywnie nastawionych opiekunek. Prowadzenie zajęć w takiej grupie to sama przyjemność i mamy nadzieję, że będziemy mogli spotkać się jeszcze nie raz, przy realizacji innych konspektów.
Od października 2023 r. Fundacja Ekologiczna Pszczoła Musi Być realizuje projekt „Ochrona zwierząt zapylających. Ludzie i zapylacze – sprzymierzeńcy, nie konkurenci”, dzięki wsparciu Ministerstwo Klimatu i Środowiska , Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w formie dotacji w kwocie 106.995,04 zł. W ramach projektu prowadzimy zajęcia edukacyjne dla dzieci, młodzieży i dorosłych na terenie woj. świętokrzyskiego.