Intensywne dni dla edukatorów Fundacji w Kielcach, w Borkowie i w Chęcinach

Między 22. a 26. kwietnia mieliśmy okazję spotkać się z uczniami szkół podstawowych oraz przedszkolakami w Kielcach i w Borkowie, a 20. kwietnia można nas było spotkać w Chęcinach.

Nasze stoisko odwiedzali uczestnicy II Świętokrzyskiego Pikniku Turystycznego z Gwiaździstym Rajdem Pieszym, zorganizowanego przez organizację Świętokrzyski Poziom Gór oraz Europejskie Centrum Edukacji Geologicznej Uniwersytetu Warszawskiego. Gości nie odstraszył nawet przelotny deszcz, a nasz namiot cieszył się sporym powodzeniem. Można było spróbować miodu, zerknąć na owady przez mikroskop, a przede wszystkim poszerzyć swoją wiedzę o pszczole miodnej i innych owadach zapylających.

W Publicznej Szkole Podstawowej im. Świętej Jadwigi Królowej w Borkowie czekali na nas wszyscy uczniowie – od przedszkolaków po 8-klasistów. Przeprowadziliśmy dla nich różnorodne zajęcia. Część dzieciaków poznawała przede wszystkim zagadnienia związane z pracą pszczelarza oraz charakterystyką pszczelej rodziny. Inne grupy odbyły warsztaty skoncentrowane na zmysłach owadów i innych zwierząt, w ramach których mogły sprawdzić na sobie, jak różne istotny odbierają świat. Kolejne grupy dowiedziały się, że wielu zwierząt i roślin, które uznajemy za straszne, wcale nie należy się bać, ponieważ stanowią one ważny element naszego ekosystemu.

Z niezwykle ciepłym przyjęciem spotkaliśmy się w Szkole Podstawowej nr 22 im. Generała Stanisława Maczka w Kielcach. W ciągu dwóch dni odwiedziliśmy wszystkie klasy, przeprowadzając zajęcia obejmujące 5 konspektów z naszego szerokiego wyboru tematów. Część uczniów dowiedziała się, jak wygląda specyfika pracy w pasiecie i sprzęt pasieczny, a także jaki jest podział ról w pszczelej rodzinie. Inni zapoznali się ze zwierzętami i roślinami powszechnie uznawanymi za straszne, ohydne lub zbędne i dowiedzieli się, jak istotną funkcję pełnią one w naszym ekosystemie. Kolejne grupy odbyły bazujące na naturze zajęcia sensoryczne, aktywizujące te zmysły, których na co dzień używamy rzadziej – węch, smak, dotyk i słuch, a także dowiedziały się o istnieniu szóstego i siódmego zmysłu u ludzi. Jeszcze inne dzieciaki dowiedziały się, jak być eko na co dzień – nawet kiedy nie skończyło się jeszcze podstawówki. Kolejne grupy zapoznały się z nieuczciwymi strategiami greenwashingu, stosowanymi przez firmy i dowiedziały się, jak je rozpoznawać i nie dać się na nie nabrać. Odjechaliśmy z poczuciem dobrze wykonanej pracy, bardzo wdzięczni za szczególnie miłą atmosferę.

Zajęcia edukacyjne fundacji Pszczoła Musi Być

Od października 2023 r. Fundacja Ekologiczna Pszczoła Musi Być realizuje projekt „Ochrona zwierząt zapylających. Ludzie i zapylacze – sprzymierzeńcy, nie konkurenci”, dzięki wsparciu Ministerstwo Klimatu i Środowiska , Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w formie dotacji w kwocie 106.995,04 zł. W ramach projektu prowadzimy zajęcia edukacyjne dla dzieci, młodzieży i dorosłych na terenie woj. świętokrzyskiego.

Jaworznianka, czyli trochę krakuska a trocha Ślónzoczka. Dziennikarz, filolog, pszczelarz, wegetarianka. Poza zapylaczami pasjonują mnie dinozaury i kosmos, rollercoastery i drzewa, książki i filmy, rower i słodycze. Lubię burze i szparagi. Kocham wszystkie koty i jednego puzonistę. Nie znoszę zakupów i nie mam telewizora. Boję się parkowania równoległego i wilków z "Pana Kleksa". Uczę się grać na kalimbie i marzę o trojaczkach.

Zobacz również

Dołącz do naszej
społeczności

Bądź EKO każdego dnia i zachęcaj do tego innych. Śledź nasze profile, lajkuj i udostępniaj. Najważniejsze, żeby było nas jak najwięcej.

Chcesz być na bieżąco?
Zapisz się do naszego newslettera

Inspirujące artykuły, ciekawostki ze świata przyrody, edukacja ekologiczna, relacje z naszych akcji. To wszystko i sporo więcej, za to zero spamu i nachalności. Bądź z nami!

Masz jakieś
pytania?

Zadzwoń i dowiedz się wszystkiego, czego potrzebujesz.