Niewielka szkoła z ogromnym potencjałem – tak w skrócie można opisać wrażenia naszych edukatorów po wizycie w Szkole Podstawowej im. A. Mickiewicza w Czyżówce (woj. małopolskie). 16. października mieliśmy ogromną przyjemność prowadzić zajęcia we wszystkich oddziałach tej szkoły.
Zrealizowaliśmy trzy szczególnie ciekawe konspekty. Pierwszy o charakterze warsztatowym – „Domek dla dzikich zapylaczy”, składał się z wprowadzenia teoretycznego, o znaczeniu dzikich owadów zapylających dla ekosystemu 🌸. Następnie uczniowie w grupach wykonywali własne domki dla zapylaczy. Każdy z nich wyglądał nieco inaczej, ale wszystkie nadają się do spełnienia swojej funkcji – czyli do zamieszkania przez samotne owady.
Autorstwo zdjęć: Szkoła Podstawowa im. A. Mickiewicza w Czyżówce
Konspekt „Usłysz, dotknij, poczuj Naturę” 🌼 miał na celu uzmysłowienie dzieciom, jak mocno wzrok dominuje nad innymi zmysłami w naszym codziennym doświadczaniu rzeczywistości. Dzięki opaskom na oczach uczniowie mieli okazję obcować z naturalnymi dźwiękami, fakturami i zapachami, aktywizując słuch, dotyk i węch. Na koniec zajęć otrzymali wyjątkowy prezent – perfumy do klasy 😮, skomponowane wspólnie z edukatorem Łukaszem – specjalistą w dziedzinie zapachów.
Najstarsze klasy postanowiły sprawdzić swoją wiedzę o zapylaczach w trakcie wyjątkowo dynamicznych zajęć – „Owady – fakty i mity” 🐛. Młodzież zaskoczyła edukatorów ogromnym zainteresowaniem tematem, a także bardzo dużą wiedzą 👏, zdecydowanie wykraczającą poza program szkolny.
Szkoły takie jak SP nr 8 w Czyżówce udowadniają, że nie ma znaczenia wielkość placówki, ale profesjonalna, oparta na szacunku praca pedagogiczna, która przekłada się na efektywność procesu nauczania. Wizyta w Waszej szkole była dla nas czystą przyjemnością! 🫡
Od października 2023 r. Fundacja Ekologiczna Pszczoła Musi Być realizuje projekt „Ochrona zwierząt zapylających. Ludzie i zapylacze – sprzymierzeńcy, nie konkurenci”, dzięki wsparciu Ministerstwo Klimatu i Środowiska , Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w formie dotacji w kwocie 106.995,04 zł. W ramach projektu prowadzimy zajęcia edukacyjne dla dzieci, młodzieży i dorosłych na terenie woj. świętokrzyskiego.