Nawet w wakacje nie zwalniamy tempa – lipiec w Fundacji

Zajęcia o zapylaczach, pszczołach i pszczelarzach w Przedszkolu Happy Days w Kielcach

Podczas wakacji szkoły pozostają zamknięte, ale świetlice i biblioteki działają z nie mniejszą intensywnością, niż w trakcie roku szkolnego. Mieliśmy się okazję o tym przekonać, prowadząc w lipcu zajęcia warsztatowe w Imielnie i w Kranowie.

W Bibliotece Imielno spotkaliśmy się z wyjątkowo ciepłym przyjęciem. Energiczne i uśmiechnięte panie bibliotekarki aktywnie uczestniczyły w zajęciach, przeznaczonych dla różnych grup wiekowych. Z najmłodszymi spotkaliśmy się na świeżym powietrzu. Opowiedzieliśmy o pracy pszczelarza, o pszczołach i o innych zapylaczach, ale przede wszystkim postawiliśmy na praktykę. Dzieciaki przeprowadzały eksperymenty, układały puzzle przedstawiające stadia życia różnych owadów, a także oglądały te fascynujące stworzenia pod mikroskopem. Starsza grupa poznała wiele ciekawostek związanych z życiem pszczół oraz z produktami, które od nich pozyskujemy. Wyjaśniliśmy różnice pomiędzy różnymi gatunkami miodów, opowiedzieliśmy też o mniej popularnych skarbach z ula, takich jak pyłek, pierzga, propolis, jad pszczeli, mleczko pszczele, a nawet mleczko trutowe. Uczestnicy wykonywali również własny kosmetyk – 100-procentowo naturalny peeling na bazie miodu.

Również w Świetlicy Środowiskowej w Kranowie mogliśmy skorzystać z pięknej pogody i przeprowadzić warsztaty na otwartej przestrzeni. Podzieliliśmy je na cztery części, z których każda dotyczyła innego zagadnienia i zawierała część praktyczną. Najpierw uczestnicy zapoznali się z pszczołami miodnymi i innymi owadami zapylającymi, po czym układali puzzle ilustrujące stadia rozwoju różnych gatunków. W drugiej części dowiedzieli się, jak funkcjonują zmysły owadów i przeprowadzali eksperyment dotyczący owadziego słuchu. Trzecia część poświęcona była roli organizmów w ekosystemie, a dzieciaki oglądały owady pod mikroskopem. W czwartej części zachęcaliśmy uczestników zajęć do proekologicznych zachowań, a jej efektem były pomysłowe plakaty. Po zajęciach zorganizowaliśmy też mały konkurs, sprawdzający przyswojoną wiedzę. Dzieciaki wspierane przez panie bardzo dzielnie wytrzymały kilka godzin zajęć i z zaangażowaniem brały w nich udział.

Lipiec zamknęliśmy wielkim edukacyjnym eventem Somersby „Zapylamy z pomocą” w Ogrodzie Botanicznym Geonatura w Kielcach. Ale to temat na osobny wpis 🙂

Jaworznianka, czyli trochę krakuska a trocha Ślónzoczka. Dziennikarz, filolog, pszczelarz, wegetarianka. Poza zapylaczami pasjonują mnie dinozaury i kosmos, rollercoastery i drzewa, książki i filmy, rower i słodycze. Lubię burze i szparagi. Kocham wszystkie koty i jednego puzonistę. Nie znoszę zakupów i nie mam telewizora. Boję się parkowania równoległego i wilków z "Pana Kleksa". Uczę się grać na kalimbie i marzę o trojaczkach.

Zobacz również

Dołącz do naszej
społeczności

Bądź EKO każdego dnia i zachęcaj do tego innych. Śledź nasze profile, lajkuj i udostępniaj. Najważniejsze, żeby było nas jak najwięcej.

Chcesz być na bieżąco?
Zapisz się do naszego newslettera

Inspirujące artykuły, ciekawostki ze świata przyrody, edukacja ekologiczna, relacje z naszych akcji. To wszystko i sporo więcej, za to zero spamu i nachalności. Bądź z nami!

Masz jakieś
pytania?

Zadzwoń i dowiedz się wszystkiego, czego potrzebujesz.