Pszczoła Musi Być w Szczecnie, Bolechowicach i Pierzchnicy

Od października 2023 r. realizujemy projekt „Ochrona zwierząt zapylających. Ludzie i zapylacze – sprzymierzeńcy, nie konkurenci”. Odwiedzamy szkoły, przedszkola, świetlice i inne placówki edukacyjne, wioząc z sobą solidną porcję wiedzy o pszczołach i innych zapylaczach. Między 11. a 15. marca można nas było spotkać w szkołach i przedszkolach w Szczecnie, w Bolechowicach oraz w Pierzchnicy.

Dzieciaki z oddziałów przedszkolnych przy Publicznej Szkole Podstawowej w Szczecnie dowiedziały się, jak dochodzi do zapylania kwiatów i którym owadom zawdzięczamy ten pożyteczny proces. Poznały tajniki pracy pszczelarza, zajrzały do wnętrza ula i do domku dla dzikich zapylaczy. Dowiedziały się, do czego służy sprzęt używany w pasiece i jakie są role poszczególnych pszczół w rodzinie.

W Szkole Podstawowej w Bolechowicach mieliśmy okazję spotkać się z uczniami wszystkich klas – od przedszkolaków po 8-klasistów. Zajęcia były więc różnorodne i barwne. Najmłodsi uczestniczyli w zajęciach sensorycznych, aktywizujących przede wszystkim zmysł słuchu, węchu i dotyku, osadzonych w świecie natury i dzikich zapylaczy. Starsi uczniowie poznali się bliżej z kilkunastoma zwierzętami i roślinami, które na co dzień uważamy za straszne lub niepotrzebne i poznali ich doniosłą rolę w ekosystemie. Poznali również zasady świadomego konsumpcjonizmu i pułapki, które zastawiają na nas nieuczciwi sprzedawcy. Dowiedzieli się, jak identyfikować greenwashing i nie dać się złapać na „zielone pranie mózgu”.

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Pierzchnicy poznali wiele ciekawostek ze świata pszczół i dzikich zapylaczy. Obejrzeli ul dla pszczół miodnych i domek dla pszczół dzikich, sprzęt pasieczny i ubranie zakładane przez pszczelarza, a nawet mogli przez chwilę poczuć się jak owad, doświadczając tego, jak widzą i słyszą te fascynujące stworzenia.

Zajęcia edukacyjne fundacji Pszczoła Musi Być

Od października 2023 r. Fundacja Ekologiczna Pszczoła Musi Być realizuje projekt „Ochrona zwierząt zapylających. Ludzie i zapylacze – sprzymierzeńcy, nie konkurenci”, dzięki wsparciu Ministerstwo Klimatu i Środowiska , Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w formie dotacji w kwocie 106.995,04 zł. W ramach projektu prowadzimy zajęcia edukacyjne dla dzieci, młodzieży i dorosłych na terenie woj. świętokrzyskiego.

Jaworznianka, czyli trochę krakuska a trocha Ślónzoczka. Dziennikarz, filolog, pszczelarz, wegetarianka. Poza zapylaczami pasjonują mnie dinozaury i kosmos, rollercoastery i drzewa, książki i filmy, rower i słodycze. Lubię burze i szparagi. Kocham wszystkie koty i jednego puzonistę. Nie znoszę zakupów i nie mam telewizora. Boję się parkowania równoległego i wilków z "Pana Kleksa". Uczę się grać na kalimbie i marzę o trojaczkach.

Zobacz również

Dołącz do naszej
społeczności

Bądź EKO każdego dnia i zachęcaj do tego innych. Śledź nasze profile, lajkuj i udostępniaj. Najważniejsze, żeby było nas jak najwięcej.

Chcesz być na bieżąco?
Zapisz się do naszego newslettera

Inspirujące artykuły, ciekawostki ze świata przyrody, edukacja ekologiczna, relacje z naszych akcji. To wszystko i sporo więcej, za to zero spamu i nachalności. Bądź z nami!

Masz jakieś
pytania?

Zadzwoń i dowiedz się wszystkiego, czego potrzebujesz.