Pszczoła Musi Być w szkołach i na jarmarku

Od października 2023 r. Fundacja Ekologiczna Pszczoła Musi Być realizuje projekt „Ochrona zwierząt zapylających. Ludzie i zapylacze – sprzymierzeńcy, nie konkurenci”. Jest to możliwe dzięki wsparciu Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, w postaci dotacji w kwocie 106.995,04 zł. Prowadzimy zajęcia w żłobkach, przedszkolach, szkołach, świetlicach, bibliotekach i innych placówkach edukacyjnych. Nasze stoisko można spotkać na różnego typu imprezach – piknikach, festynach, jarmarkach. W czerwcu odwiedziliśmy Tokarnię, Masłów i Pawłowice.

Stoisko Fundacji cieszyło się ogromnym zainteresowaniem podczas 19. Świętokrzyskiego Jarmarku Agroturystycznego w Tokarni, zorganizowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego oraz Muzeum Wsi Kieleckiej. Prezentowaliśmy ul i sprzęt pasieczny oraz strój pszczelarza. Opowiadaliśmy o pszczole miodnej i o dzikich zapylaczach. Zachęcaliśmy też do samodzielnej aktywności – przeprowadzania eksperymentów, robienia kosmetyku na bazie miodu, układania edukacyjnych puzzli, zerkania przez mikroskop.

W Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Masłowie Pierwszym przeprowadziliśmy zajęcia zarówno dla najmłodszych, jak i dla starszych klas. W klasach I-III prezentowaliśmy realia pracy pszczelarza i specyfikę pszczelej rodziny, ale sporo miejsca poświęciliśmy również dzikim zapylaczom. Starsi uczniowie uczestniczyli natomiast w dynamicznym quizie, w ramach którego poznali wiele ciekawostek z życia owadów i przekonali się, jak mało tak naprawdę wiemy o tych fascynujących stworzeniach.

W przepięknym, historycznym budynku Szkoły Podstawowej im. gen. L. Okulickiego w Pawłowicach, mieliśmy okazję spotkać się z uczniami wszystkich klas. Zrealizowaliśmy aż 5 konspektów. Opowiadaliśmy o pszczelej rodzinie i pracy w pasiece. Pokazywaliśmy, jak świata doświadczają owady i inne zwierzęta. Aktywowaliśmy zmysły naturalnymi bodźcami i zachęcaliśmy do samodzielnego eksperymentowania ze zmysłem słuchu, węchu i dotyku. Przekonywaliśmy, że nawet te zwierzęta i rośliny, do których na co dzień nie pałamy sympatią, są niezwykle istotnymi składnikami ekosystemu. Zachęcaliśmy do podejmowania racjonalnych, ekologicznych wyborów na co dzień. Byliśmy zachwyceni nie tylko budynkiem i otaczającym go parkiem, ale przede wszystkim panującą w szkole ciepłą, domową atmosferą.

Zajęcia edukacyjne fundacji Pszczoła Musi Być

Od października 2023 r. Fundacja Ekologiczna Pszczoła Musi Być realizuje projekt „Ochrona zwierząt zapylających. Ludzie i zapylacze – sprzymierzeńcy, nie konkurenci”, dzięki wsparciu Ministerstwo Klimatu i Środowiska , Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w formie dotacji w kwocie 106.995,04 zł. W ramach projektu prowadzimy zajęcia edukacyjne dla dzieci, młodzieży i dorosłych na terenie woj. świętokrzyskiego.

Jaworznianka, czyli trochę krakuska a trocha Ślónzoczka. Dziennikarz, filolog, pszczelarz, wegetarianka. Poza zapylaczami pasjonują mnie dinozaury i kosmos, rollercoastery i drzewa, książki i filmy, rower i słodycze. Lubię burze i szparagi. Kocham wszystkie koty i jednego puzonistę. Nie znoszę zakupów i nie mam telewizora. Boję się parkowania równoległego i wilków z "Pana Kleksa". Uczę się grać na kalimbie i marzę o trojaczkach.

Zobacz również

Dołącz do naszej
społeczności

Bądź EKO każdego dnia i zachęcaj do tego innych. Śledź nasze profile, lajkuj i udostępniaj. Najważniejsze, żeby było nas jak najwięcej.

Chcesz być na bieżąco?
Zapisz się do naszego newslettera

Inspirujące artykuły, ciekawostki ze świata przyrody, edukacja ekologiczna, relacje z naszych akcji. To wszystko i sporo więcej, za to zero spamu i nachalności. Bądź z nami!

Masz jakieś
pytania?

Zadzwoń i dowiedz się wszystkiego, czego potrzebujesz.