Dla naszej Fundacji priorytetem jest prowadzenie działalności edukacyjnej. W woj. świętokrzyskim mamy znacznie więcej możliwości dzięki realizacji projektu „Ochrona zwierząt zapylających. Ludzie i zapylacze – sprzymierzeńcy, nie konkurenci”. Na co dzień odwiedzamy przedszkola i szkoły, ale w trakcie ferii (pomiędzy 12 a 16 lutego) mieliśmy okazję przeprowadzić szereg zajęć warsztatowych w innych podmiotach edukacyjno-wychowawczych.
Dzieciaki ze Świetlicy Samorządowej w Dolinie Marczakowej (powiat kielecki, gmina Masłów) uczestniczyły w wielowymiarowych zajęciach „Eko-maraton”. Poznały życie pszczół i tajniki pracy pszczelarza. Dowiedziały się, jak owady odbierają świat. Zrozumiały rolę różnych organizmów w ekosystemie. Obserwowały zwierzęta i owady pod mikroskopem, zamieniały impulsy elektryczne ze swojego ciała w muzykę, próbowały różnych gatunków miodu. Stworzyły także plakaty ekologiczne, prezentujące różne sposoby pomagania przyrodzie.
Dzieci i młodzież z Samorządowego Centrum Kultury, Sportu i Czytelnictwa w Strawczynie (powiat kielecki, gmina Strawczyn) wykazały się ogromną dawką wiedzy o pszczołach i sprzęcie pasiecznym. Z zaangażowaniem uczestniczyły w obserwacjach mikroskopowych oraz degustacji miodów. Wykonały również plakaty o tematyce ekologicznej.
Ministranci oraz członkowie scholi dziecięcej przy Rzymskokatolickiej Parafii Św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Kielcach uczestniczyli w zorganizowanych przez parafię oraz Szkołę Podstawową nr 32 im. Janusza Kusocińskiego w Kielcach „Feriach z Bogiem”. Ich również odwiedziliśmy, aby opowiedzieć o pszczołach i pszczelarzach, pokazać fascynujący świat w skali mikro, zachęcić do degustacji miodu a przede wszystkim – do dbania o planetę.
Z wielką przyjemnością odwiedziliśmy placówki zorganizowane w ramach Centrum Edukacji i Kultury „Szklany Dom” w Ciekotach (powiat kielecki, gmina Masłów). Słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku poznali właściwości różnych gatunków miodu oraz innych produktów pszczelich w ramach wyjątkowo satysfakcjonujących warsztatów „Zdrowie i uroda prosto z ula”. Wykonali również własny kosmetyk na bazie miodu – odżywiający, zdrowy i w 100% naturalny peeling. Mieli także okazję spróbować różnych gatunków miodu, pyłku i pierzgi.
Mieliśmy również ogromną przyjemność prowadzić nasze wielowymiarowe zajęcia pod hasłem „Eko-maraton” dla młodych pasjonatów gimnastyki sportowej, uczęszczających na zajęcia organizowane przez grupę Gimnastycy.pl w Kielcach. Dzieciaki w różnym wieku zerkały do wnętrza ula, poznawały różne owady zapylające, widziały i słyszały świat tak, jak doświadczają go pszczoły, przygotowywały plakat ekologiczny oraz eko-torbę ze starego podkoszulka, a także próbowały różnych gatunków miodu i obserwowały rośliny oraz zwierzęta pod mikroskopem.
Od października 2023 r. Fundacja Ekologiczna Pszczoła Musi Być realizuje projekt „Ochrona zwierząt zapylających. Ludzie i zapylacze – sprzymierzeńcy, nie konkurenci”, dzięki wsparciu Ministerstwo Klimatu i Środowiska , Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w formie dotacji w kwocie 106.995,04 zł. W ramach projektu prowadzimy zajęcia edukacyjne dla dzieci, młodzieży i dorosłych na terenie woj. świętokrzyskiego.