Wyjątkowo pracowity maj w Fundacji Pszczoła Musi Być

Maj był miesiącem szczególnie intensywnym dla edukatorów naszej Fundacji. Odwiedzaliśmy przedszkola, szkoły i inne placówki edukacyjne, a także wzięliśmy udział w charytatywnym festynie.

Zaczęliśmy od zajęć w Prywatnym Przedszkolu Katolickim w Kielcach. Kilka grup maluchów poznało ciekawostki z życia pszczół. Było próbowanie miodów, zaglądanie do ula i poznawanie fascynującego świata owadzich zmysłów.

W oddziałach przedszkolnych Szkoły Podstawowej w Pierzchnicy przeprowadziliśmy zajęcia sensoryczne. Maluchy aktywowały wszystkie zmysły dzięki naturalnym bodźcom. Mogły nie tylko oglądać, ale też słuchać, wąchać, smakować i dotykać, rozwijając przy tym swoją wrażliwość w zrównoważony sposób, bez dominacji zmysłu wzroku.

Prywatne Przedszkole im. Kubusia Puchatka w Kielcach również wybrało zajęcia sensoryczne. Także jego podopieczni mieli okazję doświadczać rzeczywistości z nieco innej niż na co dzień perspektywy, aktywizując swoje zmysły i ćwicząc percepcję sensoryczną. Grupa żłobkowa poznała natomiast mieszkańców łąki i ula i miała okazję pobawić się kolorowymi pieczątkami z owadami.

W ramach XXI Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek otrzymaliśmy zaproszenie od Gminnej Biblioteki Publicznej w Masłowie. Zajęcia przeprowadziliśmy dla uczniów Szkoły Podstawowej im. Stefana Żeromskiego w Mąchocicach-Scholasterii. Tym razem postawiliśmy na model warsztatowy, przedstawiając najciekawsze elementy życia pszczół i innych owadów, z dużą dawką eksperymentów i zajęć sensorycznych.

Z wielką przyjemnością uczestniczyliśmy już po raz drugi w IX Parafialnym Festynie Anielskim w Jaworznie (woj. śląskie). Impreza miała charakter charytatywny, a nasza obecność miała na celu uatrakcyjnienie oferty festynu, skierowanej do małych i dużych. Goście stoiska Fundacji mogli przeprowadzać eksperymenty związane ze zmysłami owadów, dokonywać obserwacji mikroskopowych a także próbować swoich sił z owadzimi puzzlami.

Maj wykorzystaliśmy aż do ostatniego dnia. Wtedy właśnie zagościliśmy w wyjątkowo przyjaznym miejscu, jakim jest rodzinna Zagroda Edukacyjna Ostoja Dworska w Małogoszczu. Gospodarzowi – panu Grzegorzowi Szymańskiemu – udało się zgromadzić spore grono słuchaczy. Po części wykładowej o pszczołach i właściwościach produktów pszczelich, przeszliśmy do praktyki – uczestnicy mogli wykonać własny kosmetyk na bazie miodu, obejrzeć owady pod mikroskopem, ułożyć pszczele puzzle, ale też skorzystać z poczęstunku, przygotowanego przez państwa Szymańskich. To były bardzo miło spędzone chwile.

Zajęcia edukacyjne fundacji Pszczoła Musi Być

Od października 2023 r. Fundacja Ekologiczna Pszczoła Musi Być realizuje projekt „Ochrona zwierząt zapylających. Ludzie i zapylacze – sprzymierzeńcy, nie konkurenci”, dzięki wsparciu Ministerstwo Klimatu i Środowiska , Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w formie dotacji w kwocie 106.995,04 zł. W ramach projektu prowadzimy zajęcia edukacyjne dla dzieci, młodzieży i dorosłych na terenie woj. świętokrzyskiego.

Jaworznianka, czyli trochę krakuska a trocha Ślónzoczka. Dziennikarz, filolog, pszczelarz, wegetarianka. Poza zapylaczami pasjonują mnie dinozaury i kosmos, rollercoastery i drzewa, książki i filmy, rower i słodycze. Lubię burze i szparagi. Kocham wszystkie koty i jednego puzonistę. Nie znoszę zakupów i nie mam telewizora. Boję się parkowania równoległego i wilków z "Pana Kleksa". Uczę się grać na kalimbie i marzę o trojaczkach.

Zobacz również

Dołącz do naszej
społeczności

Bądź EKO każdego dnia i zachęcaj do tego innych. Śledź nasze profile, lajkuj i udostępniaj. Najważniejsze, żeby było nas jak najwięcej.

Chcesz być na bieżąco?
Zapisz się do naszego newslettera

Inspirujące artykuły, ciekawostki ze świata przyrody, edukacja ekologiczna, relacje z naszych akcji. To wszystko i sporo więcej, za to zero spamu i nachalności. Bądź z nami!

Masz jakieś
pytania?

Zadzwoń i dowiedz się wszystkiego, czego potrzebujesz.