Maj był miesiącem szczególnie intensywnym dla edukatorów naszej Fundacji. Odwiedzaliśmy przedszkola, szkoły i inne placówki edukacyjne, a także wzięliśmy udział w charytatywnym festynie.
Zaczęliśmy od zajęć w Prywatnym Przedszkolu Katolickim w Kielcach. Kilka grup maluchów poznało ciekawostki z życia pszczół. Było próbowanie miodów, zaglądanie do ula i poznawanie fascynującego świata owadzich zmysłów.
W oddziałach przedszkolnych Szkoły Podstawowej w Pierzchnicy przeprowadziliśmy zajęcia sensoryczne. Maluchy aktywowały wszystkie zmysły dzięki naturalnym bodźcom. Mogły nie tylko oglądać, ale też słuchać, wąchać, smakować i dotykać, rozwijając przy tym swoją wrażliwość w zrównoważony sposób, bez dominacji zmysłu wzroku.
Prywatne Przedszkole im. Kubusia Puchatka w Kielcach również wybrało zajęcia sensoryczne. Także jego podopieczni mieli okazję doświadczać rzeczywistości z nieco innej niż na co dzień perspektywy, aktywizując swoje zmysły i ćwicząc percepcję sensoryczną. Grupa żłobkowa poznała natomiast mieszkańców łąki i ula i miała okazję pobawić się kolorowymi pieczątkami z owadami.
W ramach XXI Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek otrzymaliśmy zaproszenie od Gminnej Biblioteki Publicznej w Masłowie. Zajęcia przeprowadziliśmy dla uczniów Szkoły Podstawowej im. Stefana Żeromskiego w Mąchocicach-Scholasterii. Tym razem postawiliśmy na model warsztatowy, przedstawiając najciekawsze elementy życia pszczół i innych owadów, z dużą dawką eksperymentów i zajęć sensorycznych.
Z wielką przyjemnością uczestniczyliśmy już po raz drugi w IX Parafialnym Festynie Anielskim w Jaworznie (woj. śląskie). Impreza miała charakter charytatywny, a nasza obecność miała na celu uatrakcyjnienie oferty festynu, skierowanej do małych i dużych. Goście stoiska Fundacji mogli przeprowadzać eksperymenty związane ze zmysłami owadów, dokonywać obserwacji mikroskopowych a także próbować swoich sił z owadzimi puzzlami.
Maj wykorzystaliśmy aż do ostatniego dnia. Wtedy właśnie zagościliśmy w wyjątkowo przyjaznym miejscu, jakim jest rodzinna Zagroda Edukacyjna Ostoja Dworska w Małogoszczu. Gospodarzowi – panu Grzegorzowi Szymańskiemu – udało się zgromadzić spore grono słuchaczy. Po części wykładowej o pszczołach i właściwościach produktów pszczelich, przeszliśmy do praktyki – uczestnicy mogli wykonać własny kosmetyk na bazie miodu, obejrzeć owady pod mikroskopem, ułożyć pszczele puzzle, ale też skorzystać z poczęstunku, przygotowanego przez państwa Szymańskich. To były bardzo miło spędzone chwile.
Od października 2023 r. Fundacja Ekologiczna Pszczoła Musi Być realizuje projekt „Ochrona zwierząt zapylających. Ludzie i zapylacze – sprzymierzeńcy, nie konkurenci”, dzięki wsparciu Ministerstwo Klimatu i Środowiska , Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w formie dotacji w kwocie 106.995,04 zł. W ramach projektu prowadzimy zajęcia edukacyjne dla dzieci, młodzieży i dorosłych na terenie woj. świętokrzyskiego.