Zespół Szkół J. Verne’a w Kielcach obejmuje przedszkole, szkołę podstawową i liceum. Część klas realizuje tryb pracy zgodnie z pedagogiką Montessori. Edukatorka naszej Fundacji miała okazję prowadzić zajęcia w tym wyjątkowym miejscu między 23. a 27. października.
W swojej pracy stawiamy na elastyczność, dlatego każde zajęcia wyglądają inaczej, nawet jeśli ich podstawą jest jeden konspekt. Wiele zależy od dynamiki grupy, od jej zainteresowań i chęci współpracy – a tej nie brakowało przedszkolakom. To dlatego zajęcia o zapylaczach, pszczołach i pszczelarzach, prowadzone w najmłodszej grupie, zostały rozbudowane o sporą porcję wiedzy ekologicznej.
Ich efektem stał się plakat, na którym odciskami własnych dłoni 🥰 przedszkolaki podpisywały zobowiązanie do życia w zgodzie z przyrodą.
W grupach szkolnych edukatorka Fundacji realizowała trzy konspekty.
Podczas zajęć „Zapylacze, pszczoły i pszczelarze” 🐝 odkrywała sekrety owadów zapylających oraz sposobów, w jakie ludzie starają się im pomagać.
Zajęcia „Nie takie straszne jak nas widzą – niegroźne, a nawet pożyteczne zwierzęta i rośliny” 🐜, uzmysłowiły wyjątkowo zaangażowanej grupie uczniów, jak ważne dla ekosystemu, dla siebie nawzajem, a także dla człowieka, są ci przedstawiciele fauny i flory, do których często podchodzimy ze strachem, wstrętem i nieufnością.
Z kolei w ramach konspektu „Ekologia na co dzień” 🍃♻️ powstawały pomysłowe plakaty, prezentujące działania, jakimi przyrodę mogą wspierać nie tylko dorośli, ale również dzieci.
Mamy nadzieję, że uzyskane informacje pozwolą uczniom z Verne’a jeszcze przyjaźniej i uważniej spojrzeć na otaczający ich świat, dostrzegając fascynujące i złożone sieci natury, które łączą nas z zapylaczami.
Od października 2023 r. Fundacja Ekologiczna Pszczoła Musi Być realizuje projekt „Ochrona zwierząt zapylających. Ludzie i zapylacze – sprzymierzeńcy, nie konkurenci”, dzięki wsparciu Ministerstwo Klimatu i Środowiska , Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w formie dotacji w kwocie 106.995,04 zł. W ramach projektu prowadzimy zajęcia edukacyjne dla dzieci, młodzieży i dorosłych na terenie woj. świętokrzyskiego.