Współpraca dla Szkół i Instytucji

Umiemy angażująco przekazywać wiedzę

Nasza oferta jest płynna i dopasowana do okoliczności i miejsca, wieku uczestników, ich dotychczasowych doświadczeń z tego typu spotkaniami. Zajęcia mogą być prowadzone w formie tradycyjnej (stacjonarnej) lub zdalnie, w formie webinarów.

Co możemy razem zrobić?

Żadna idea, nawet najbardziej szczytna, nie stanie się popularna, jeśli nie będzie się o niej mówić. Tak też jest, jeśli chodzi o ekologię, ochronę przyrody, działania na rzecz pomocy owadom zapylającym. MY wiemy, jak bardzo są one ważne. Chcemy jednak, by to samo wiedzieli wszyscy.

Zwłaszcza najmłodsi, którzy mogą wpływać na postępowanie swoich rodziców, rodzeństwa, bliskich — a niedługo sami będą podejmować decyzje dotyczące kształtu tego świata.

Zajęcia edukacyjne

Organizujemy zajęcia między innymi na temat dzikich owadów zapylających, pszczół miodnych i pszczelarstwa, wsparcia ekosystemów, znaczenia bioróżnorodności.

Wykłady, warsztaty, pokazy i instruktaże skierowane są do osób w każdym przedziale wiekowym – równie chętnie odwiedzimy przedszkole, co uniwersytet trzeciego wieku.

Pikniki i zajęcia plenerowe

Spotkania prowadzimy także w czasie imprez artystycznych, sportowych, targowych czy też rodzinnych. Docieramy do szerokiego grona zróżnicowanych odbiorców, efektywnie przyciągając ich uwagę i przekazując wiedzę.

Nasi edukatorzy prowadzą prezentacje i warsztaty na temat bioróżnorodności, zrównoważonego rozwoju, roli dzikich owadów zapylających. Uczymy, jak każdy z nas może przyczynić się do ochrony środowiska.

Projekty indywidualne

Jesteśmy otwarci na indywidualnie dopasowane projekty edukacyjne, koncentrujące się na świadomości i działaniach na rzecz ochrony środowiska. W ich ramach uwzględniamy specyfikę i potrzeby Partnera oraz grupy docelowej – uczniów, studentów, pracowników. Mają oni możliwość zaangażowania się w zakładanie rabat i łąk kwietnych, ogrodów szkolnych, kampanii ekologicznych czy też badań naukowych.

Dostarczamy wsparcie merytoryczne i logistyczne, a nasi edukatorzy i eksperci mają wiedzę teoretyczną i wieloletnie doświadczenie. Projekty prowadzimy z uwzględnieniem wytycznych i standardów CSR.

Przykładowe zagadnienia,
poruszane na warsztatach

Wykorzystując je i łącząc, można zbudować praktycznie dowolny program tematyczny. Na przykład opowiadający o pszczelarstwie dawnym i obecnym, pokazujący sposoby zbierania przez pszczoły pożytków i to, co z nich później powstaje czy też pokazujący życie ula od środka albo sposoby pomocy owadom.

Możliwe są także zajęcia praktyczne — samodzielne wykonanie świec z wosku, domków dla owadów, prac plastycznych z pszczelim motywem przewodnim. W grę wchodzi także degustacja różnych gatunków miodu oraz innych produktów pszczelich — pierzgi, pyłku, propolisu.

Oczywiście zawsze jesteśmy przygotowani na to, że dziecięce zaciekawienie i pytania poprowadzą temat spotkania w inną stronę, niż planowaliśmy początkowo.

Chcesz działać z nami?

Przejdź do formularza kontaktowego i wybierz opcję współpracy, bądź zobacz nasze dotychczasowe akcje

Odkrywajcie świat przyrody
razem z nami

Założyciele i wolontariusze Fundacji dysponują szeroką wiedzą o świecie przyrody i tego, jaki wpływ na nią mają działania człowieka. Dla części z nas jest to wiedza bardzo praktyczna i dosłownie przekazywana z pokolenia na pokolenie. Pszczelarstwo to nasze hobby, a poszanowanie natury to sposób na życie.

Wiemy wiele o zapylaczach i umiemy tę wiedzę przekazać tak, by zainteresować słuchaczy, zaciekawić ich, zasiać myśl, że zmiany są konieczne. Nawet jeśli będą to Ci najbardziej wymagający, czyli dzieci.

Przystępnie opowiadamy o konieczności pomocy owadom zapylającym, nie stroniąc przy tym od ciekawostek z życia pszczelarza, narzędzi jego pracy, a także praktycznych pomysłów, co każdy — naprawdę każdy z nas — może zrobić, by pomóc zapylaczom i środowisku naturalnemu.

Jakub
Sobeczek

Współzałożyciel fundacji, edukator, pszczelarz

Artur
Sobeczek

Współzałożyciel fundacji, edukator, pszczelarz

Marta
Nowak

Edukatorka, redaktorka, aktywistka

Poznaj
cały zespół

Wybrane
dotychczasowe akcje

Najczęściej zadawane pytania

Do jakiej grupy wiekowej skierowane są zajęcia?

Do każdej – prowadziliśmy je zarówno w żłobku, jak i na uniwersytecie trzeciego wieku. Oczywiście program i forma zajęć są różnicowane, w zależności od tego, z kim się spotykamy.

Tematyka jest bardzo szeroka, ale zawsze związana z szeroko rozumianą ekologią, odpowiedzialnością, świadomością. Nie zawsze mówimy tylko o zapylaczach, chociaż z drugiej strony – zawsze staramy się o nich powiedzieć.

To zależy od ich charakteru i odbiorców. Mogą trwać pół godziny (dla maluszków), godzinę lekcyjną (standard w szkołach), albo cały dzień, co zdarza się na edukacyjnych imprezach plenerowych.

Niemal zawsze zajęcia prowadzone są w placówce albo we wskazanym przez nią plenerze. Zajęcia edukacyjne w pasiece też są możliwe, jednak siłą rzeczy ograniczone do mieszkających w najbliższej okolicy.

Jeśli działamy w ramach grantu lub mamy wsparcie w postaci sponsora biznesowego (np. lokalny zakład pracy), to zajęcia są darmowe. W przeciwnym wypadku jest to kwestia do ustalenia.

Jak najbardziej. Tworząc program, uwzględniamy zdolność percepcji, zrozumienia tematu czy stosowanego słownictwa. Same zagadnienia też mogą być omawiane na różnym poziomie zaawansowania i szczegółowość, w tym przez praktyków z wieloletnim doświadczeniem.

Tak, i cieszą się one dużym powodzeniem, zarówno na spotkaniach kameralnych, jak i imprezach plenerowych. Dotyczą one głównie wykonywania nasadzeń, pielęgnacji czy budowy domków dla owadów.

Tak, chociaż jeśli to możliwe, to zdecydowanie zachęcamy do tradycyjnych spotkań. Mają więcej walorów edukacyjnych, ułatwiają dyskusję i wymianę zdań, pozwalają zapoznać się z naszymi pomocami dydaktycznymi – niektórych nie da się użyć on-line.

Oczywiście, dysponujemy zarówno klasycznymi referencjami, z poleceniem, podpisem i pieczątką, jak i opiniami oraz podziękowaniami na mediach społecznościowych.

W tej sprawie prosimy o kontakt. Mamy kilkoro edukatorów w różnych miejscach kraju, z których większość związana jest też pracą zawodową. Na pewno postaramy się znaleźć odpowiedni termin.

Bardzo chętnie. Z doświadczenia wiemy, że indywidualne potrzeby i cechy instytucji czy też firmy mogą pozwolić stworzyć program angażujący uczestników, zachęcający do dyskusji, ale też pomagający wypracować lepsze wzorce zachowań.

Tak, oczywiście. Zarówno podczas zajęć odbywających się w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz. Mamy duży namiot, sprzęt nagłośnieniowy, pomoce naukowe, materiały dydaktyczne. Możemy też przygotować personalizowane ulotki i plakaty.

Masz jakieś
pytania?

Zadzwoń i dowiedz się wszystkiego, czego potrzebujesz.