Kim jesteśmy i dlaczego założyliśmy Fundację?

Zespół pasjonatów, społeczników i profesjonalistów, wierzących, że mogą zmienić coś na lepsze. Albo chociaż próbować.

Początkowo Fundację tworzyła grupka zaprzyjaźnionych osób, miłośników pszczelarstwa z Warmii, szanujących naturę i z obawą spoglądających na to, jak mocno się zmienia.

Pasja założycieli okazała się wręcz zaraźliwa, a skład zespołu bardzo szybko powiększył się i rozrósł na cały kraj.

Skupiamy specjalistów z różnych dziedzin, mocno i od lat związanych z przyrodą – pszczelarze, leśnicy, ogrodnicy, rzemieślnicy, stolarze, twórcy, redaktorzy, pracownicy naukowi. Amatorzy i profesjonaliści, zjednoczeni wspólną pasją i celem…
A jest nim troska o środowisko naturalne, kształtowanie wzorców ekologicznych i edukacja. Na szczycie naszych priorytetów znajdują się owady – przede wszystkim dzikie zapylacze i pszczoły samotnice.

Artur Sobeczek i Jakub Sobeczek, współzałożyciele Fundacji

Ramka pszczelarska
fot. Jacek Wieczorek, Fundacja Pszczoła Musi Być

Pasiekę, która jest jednym z elementów współpracy z donatorami, prowadzimy samodzielnie, z pasją, w duchu zrównoważonego rozwoju. Wiele rzeczy wykorzystujemy w obiegu zamkniętym. Nasza stolarnia zasilana jest energią słoneczną.

Opiekujemy się rodzinami pszczelimi, dbając przede wszystkim o ich dobrostan, nie o produkcję miodu (pasieka ekstensywna). Troszczymy się o pasieczysko, stan i czystość terenów wokół niego oraz współpracujemy z miejscowymi rolnikami. Obszarów do wspólnego działania szukamy zwykle blisko siebie, by minimalizować ślad węglowy transportu i wspierać społeczności lokalne.

Nasza misja

Chcemy pracować i działać zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Propagować te idee i starać się, by stały się codziennymi nawykami jak największej liczby osób. Pragniemy dzielić się naszym doświadczeniem, wiedzą i pasją, by kolejne pokolenia mogły kontynuować naszą pracę.

Fundacja łączy

Organizacje
pozarządowe
(NGO)

Samorządy

Instytucje

Biznes

Placówki
edukacyjne

Co jest dla nas ważne?

Edukacja

To fundament naszej misji. Dzięki niej kształtujemy postawy odpowiedzialne za stan i przyszłość środowiska.

Łączymy różne grupy, by zwiększać świadomość społeczną i wprowadzać realne zmiany.

Wierzymy w możliwość harmonii między potrzebami obecnych i przyszłych pokoleń, ekonomią i poszanowaniem środowiska.

Stawiamy na programy i akcje, które przynoszą faktyczne korzyści, a nie tylko skupiają się na efekcie medialnym.

Cele statutowe Fundacji

I

Ochrona środowiska naturalnego,

zwłaszcza w zakresie ochrony pszczół i innych zwierząt zapylających.

II

Zwiększanie populacji zwierząt,

w szczególności pszczół i innych zwierząt zapylających.

III

Propagowanie idei ochrony pszczół,

ich środowiska naturalnego oraz ich znaczenia w ekosystemie.

IV

Organizowanie i wspieranie edukacji ekologicznej

w społeczeństwie.

W którą stronę chcemy zmierzać?

Pszczołę, znajdującą się w naszej nazwie, darzymy wielkim szacunkiem i sympatią. Ale nie skupiamy się tylko na niej. Chcemy iść dalej.

Owady – nasi sprzymierzeńcy.

Nadal mała jest świadomość znaczenia owadów dla człowieka. Zarówno dzikich pszczół, jak i tysięcy innych gatunków, pełniących różnorakie role w ekosystemie. Chcemy to zmieniać i jeszcze szerzej propagować proste działania pomocowe na miarę każdego z nas. Dążymy do zakładania i odtwarzania siedlisk dla owadów, ale też ochrony terenów, które już pełnią taką naturalną funkcję – zadrzewień, zalesień, łąk czy torfowisk.

Realizacja celów zrównoważonego rozwoju.

Chcemy mocno angażować się w działania związane z zieloną transformacją i innowacyjnością. Projekty, mające na celu przeciwdziałanie zmianom klimatycznym, ich skutkom, ale i przystosowywanie się do nich. Promowanie zrównoważonych praktyk pozwala minimalizować negatywny wpływ człowieka na środowisko, co korzystnie wpłynie na życie przyszłych pokoleń.

Edukacja i badania naukowe.

Gruntowna wiedza i edukacja sprawiają, że zmiany są rozumiane, akceptowane i popierane. Staramy się uatrakcyjniać nasze działania edukacyjne i kierować je do wszystkich, którzy oczekują wskazania sposobów na prowadzenie bardziej zrównoważonego i ekologicznego stylu życia. Chcemy kontynuować współpracę z dotychczasowymi jednostkami badawczymi i naukowymi oraz dążymy do rozszerzenia jej o kolejne podmioty.

Zespół Fundacji

Poznaj osoby, które stoją za codziennym funkcjonowaniem Fundacji, planowaniem działań, przygotowywaniem projektów, ich realizacją. Pracują w terenie i na uczelniach, prowadzą zajęcia edukacyjne, organizują imprezy plenerowe, piszą artykuły i posty w mediach społecznościowych. Pełni zapału profesjonaliści, którzy wierzą w to, co robią.

Artur
Sobeczek

Prezes Zarządu
Edukator, pszczelarz

Jakub
Sobeczek

Członek Zarządu
Koordynator zajęć edukacyjnych, pszczelarz

Jolanta
Kozłowska

Członek Zarządu
Finanse i sprawozdawczość

Tomasz
Wieczorek

Dyrektor ds. Rozwoju,
Koordynator współprac biznesowych

Ewa
Wieczorek

Koordynatorka ds. dofinansowań,
projektów oraz współprac z instytucjami

Poznaj
cały zespół

Od czego się zaczęło?

Pszczelarzem był już mój pradziadek, więc dla podtrzymania tradycji tata wręczył mi w prezencie Biblię pszczelarzy – Gospodarkę pasieczną Wandy Ostrowskiej. W 6 klasie… No i wsiąkłem. Krótko po tym dostaliśmy 3 stare ule, które własnoręcznie odnowiliśmy, tworząc naszą pierwszą mini pasiekę. Kolejne ule budowaliśmy już samodzielnie, a bazując na zebranym doświadczeniu, wprowadzaliśmy w nich drobne usprawnienia. Pasieka się rozrastała…

Z moim Tatą, miłośnikiem przyrody i zawodowym leśnikiem, coraz mocniej angażowaliśmy się w pszczelarstwo. Kolejne lata to czas intensywnej nauki, ogromny progres wiedzy i zdobywanie doświadczenia. No i powiększanie pasieki, która jednak nigdy nie była i nie miała być źródłem utrzymania, a raczej najpierw hobby, a później prawdziwą pasją. Wymagającą co prawda ciężkiej pracy, ale dającą niepowtarzalną możliwość życia blisko z naturą.

Jakub Sobeczek,
Współzałożyciel Fundacji Pszczoła Musi Być

Zdjęcia z pasieki na Warmii:

Artur Sobeczek
fot. Jacek Wieczorek, Fundacja Pszczoła Musi Być

Dołącz do naszej
społeczności

Bądź EKO każdego dnia i zachęcaj do tego innych. Śledź nasze profile, lajkuj i udostępniaj. Najważniejsze, żeby było nas jak najwięcej.

Chcesz być na bieżąco?
Zapisz się do naszego newslettera

Inspirujące artykuły, ciekawostki ze świata przyrody, edukacja ekologiczna, relacje z naszych akcji. To wszystko i sporo więcej, za to zero spamu i nachalności. Bądź z nami!

Masz jakieś
pytania?

Zadzwoń i dowiedz się wszystkiego, czego potrzebujesz.