Raport „Budżety obywatelskie na pomoc owadom zapylającym”

Budżety Obywatelskie pełnią ważną funkcję w społeczeństwie i dość jasno wskazują oczekiwania, jakie ono stawia. A te coraz częściej idą w zieloną stronę, co bardzo nas cieszy. Inicjatywy ekologiczne widać na poziomie małych miasteczek i aglomeracji, w działaniach obliczonych na miliony złotych i takich, gdzie wystarczy ich dosłownie kilkaset.

Postanowiliśmy przyjrzeć się bliżej budżetom obywatelskim, a także ocenić ich potencjał pod kątem bezpośredniego wsparcia dla zapylaczy.

W pierwszej edycji przeprowadzona została analiza projektów zgłaszanych do budżetów obywatelskich w 2020 roku (realizowanych w 2021), a w kolejnej analogicznie dla lat 2021/2022. Przebadane zostały budżety obywatelskie wszystkich miast wojewódzkich w Polsce, które dotyczyły owadów zapylających lub pozytywnie na nie wpływały. Pod uwagę brane były ilość i treść projektów oraz poświęcane na nie środki pieniężne. Oprócz analizy projektów sporządzone zostało również zestawienie różnych rozwiązań mających na celu ochronę owadów zapylających oraz przedstawione wiążące się z nimi wyzwania.

Konkluzją raportów jest, iż w terenach miejskich na poprawę warunków bytowych owadów zapylających wpłyną nasadzenia drzew, krzewów, bylin, roślin jednorocznych, rozszerzenie powierzchni terenów zielonych, w tym wertykalnych, budowanie domków dla owadów oraz oczywiście szeroko rozumiana działalność edukacyjna. Zakładanie pasiek i stawianie uli będzie bardziej pożyteczne nie w miastach i na dachach biurowców, a na terenach otwartych, dających dostęp do odpowiednio dużej bazy pożytkowej.

Z raportami można zapoznać się na naszych stronach:

2020/2021

2021/2022

Jego sponsorem była marka Tikkurila, znana z popierania działań korzystnych dla natury i wspierających edukację w tym kierunku.

Zobacz inne projekty